Stari Slankamen je najstarija banja u Vojvodini!
Dva žrtvenika Boga; čiji je kult bio popularan među vojnicima poreklom iz Male Azije; pronađeni u Starom Slankamenu i niz drugih tragova, ukazuju da su stari Rimljani; ovde gde sa Dunava duvaju „panonski maestrali“; imali svoje terme.
Despot Stefan Lazarević Stari Slankamen je dobio 1404-te godine, o čemu svedoči i stara pravoslavna crkva iz tog vremena, koju je podigao despot Vuk Grgurević, u narodu znan kao Zmaj Ognjeni.
I Vuk Stefanović-Karadžić je u svojim zapisima spominjao Slankamen: „Prošetala Margita devojka po Slanom kamenu…“
U zapadnom delu Starog Slankamena i danas iz izvora Slanjača izvire voda, čija toplota od 18 stepeni premašuje srednju godišnju temperaturu ovog kraja.
Gde se nalazi banja Stari Slankamen?
Stari Slankamen se nalazi u jugoistočnom Sremu, na desnoj obali Dunava, na istočnim padinama Fruške Gore, na nadmorskoj visini od 80 metara.
Arheolozima je poznat po preistorijskom lokalitetu Gradina, a u keltsko i rimsko doba postojalo je naselje koje se zvalo Acumincium.
Stari Slankamen lečilište je još od turskog doba. Odlaskom Turaka zamire i Stari Slankamen.
Na značaju dobija ponovo 1906. godine, a savremeni razvoj banje počinje 1964. godine izgradnjom nove banjske zgrade i stacionara.
Šta leči banja Stari Slankamen?
Banja Stari Slankamen leči :
- oboljenja centralnog i perifernog nervnog sistema,
- lokomotornog sistema posle povreda ili operacija,
- reumatizam
- i ginekološke bolesti.
Lečimo Vas kod nas, u Specijalnoj bolnici za neurološka oboljenja i postreumatska stanja „Dr Borivoje Gnjatić“, specijalizovanoj i za lečenje hemiplegija mineralnom vodom, temperature 18,4°C, slano-jodnom natrijumskog tipa koja nije za oralnu upotrebu!
LEKOVITO U NAŠOJ VODI: natrijum-hlorid, jod, magnezijum, kalcijum, stroncijum i barijum.
TERAPIJE: hidro, kinezi, elektro i radne.
Okolina banje Stari Slankamen:
Sremski Karlovci, duhovni centar Srba i direktni naslednik Pećke patrijaršije, grad u kome zvona bruje kao u Firenci, gde se još uvek uči latinski jezik, gde ima još uvek neke gospodstvene društvene uglađenosti, gde se ljudi još uvek odmaraju pred kućama, gde vlada srdačnost i gostoprimstvo, grad Feniks kroz istoriju, kulturno sedište svih Srba u Ugarskoj u istoriju ulazi u ne samo kao predvorje gotovo dvadesetak Fruškogorskih manastira i crkava i središte Mitropolije, već i kao grad evropske istorije u kojem je nastalo određenje za termin «Okruglog stola», nastao u vreme potpisivanja «Karlovačkog mira».
Slične banje u Srbiji: