Banja Palanački kiseljak je smeštena u parku površine pet hektara u istočnom delu Smederevske Palanke na levoj obali reke Jasenice. . Od Beograda je udaljena 80 km. Do banje se stiže auto-putem i železnicom Beograd-Niš.
Palanački Kiseljak istorija
Izvore mineralne vode su koristili još stari Rimljani, a prvi opis banje dao je turski putopisac Evlija Čelebija, koji je 1719. godine opisuje kao “ozidanu banju sa lekovitom vodom”. Godine 1834. u Beču je potvrđena lekovitost mineralne vode Palanačkog Kiseljaka. Gostima su na raspolaganju i specijalizovani programi “balneotretman”, “rekreaciona kura” i “kura mršavljenja”. Nastavi sa čitanjem Palanački Kiseljek Srbija
Pribojska Banja se nalazi u zapadnoj Srbiji na oko 5 kilometara od Priboja. Pribojska Banja se nalazi na 530 metara nadmorske visine i spada u kategoriji vazdušnih banja. Klima je subplaninska! Do banje se stize: magistralnim putem Beograd-Podgorica i zeleznicom Beograd – Bar. Blizina Zlatibora, Zlatara, Jabuke kao i manastira Mileševa omogucuje jednodnevne izlete, a Potpećko, Radojinsko jezero, kao i reke Lim i Uvac nude mogućnost pasioniranim ribolovcima da provode slobodno vreme baveci se ribolovom. Najpoznatiji spomenik ovog kraja je manastir Mileševa iz XIV veka.
Pribojska Banja indikacije
* Hronično zapaljenje zglobova i mišića reumatičnog porekla
* Neuralgije
* Zapaljenja perifernih nerava
* Polineurite
* Ginekološke bolesti
* Posledice ozleda kostiju i mišića
* Rekovalescentna stanja
* Kožna oboljenja – ubrzava zarastenje rana
* Opadanje krasta i zarastanje promena na koži nastalih kao promena i oslabljene periferne cirkulacije
* Funkcionalna oboljenja digestivnog trakta i hepatobilijarnog sistema (nadimanje, otežano varenje)
* Stanja posle hirurških intervencija na ovim sistemima
* Smanjena pH vrednost i niska mineralizacija su preporuka kod svih mikrokalkuloznih stanja urinarnog i bilijarnog trakta Nastavi sa čitanjem Pribojska Banja Srbija
Vranjska Banja se nalazi na jugu Srbije, dvanaest kilometara jugoistočno od Vranja na nadmorskoj visini od 400 metara.
Vranjska Banja istorija
Pominje se jos u povelji kralja Stefana Dušana iz XIV veka. Iznad crkve Svetog Ilije na desnoj strani reke Banjštice , nalaze se tragovi srednjevekovnog grada Izoma. Za vreme turske vladavine dolazi do stagnacije u kulturnom i privrednom razvoju i iseljavanja stanovništva. Turci su Banju nazivali Ilidžom i koristili njene termalne izvore.
Nakon oslobođenja od Turaka dolazi do razvoja banje koja u tom periodu i dobija naziv Vranjska Banja, po varošici u čijoj se blizini nalazi. Od tada kreće njen uspon, prekidan ratovima ali i lošom politikom lokalne vlasti koja je u pojedinim periodima, nanosila više štete nego neki ratovi. Vranjska Banja je sigurno najpoznatija po svojoj vodi. To je najtoplija banja u Evropi sa temperaturom od 96°C, dok na pojedinim mestima voda izbija u vidu pregrejane pare temperature čak 111°C. Danas Vranjska Banja predstavlja svojevrsnu ekološku oazu sa velikim potencijalom za balneološki turizam i atraktivnu destinaciju za lečenje posttraumatskih stanja i niza oboljenja, za pripremu sportista ili jednostavno prijatan kutak za odmor i rekreaciju. “Specijalna bolnica za rehabilitaciju” je specijalizovana medicinska ustanova koja čini stub razvoja celog mesta i poseduje mogućnosti i kapacitete vredne respekta poznatih lečilišta u svetu. Nastavi sa čitanjem Vranjska Banja Srbija
Ovčar Banja se nalazi u centralnoj Srbiji u središtu Ovčarsko-Kablarske klisure, kroz koju protiče reka Zapadna Morava. Smeštena je na nadmorskoj visini od 279 m i okružena je šumovitim planinama Ovčarom i Kablarom. Klima je umereno-kontinentalna. Ovčar Banja je udaljena 18 km od Čačka i 160 km od Beograda. Do Ovčar Banje se može doći magistralnim putem Beograd-Čačak-Požega i železnicom (Beograd – Bar).
Ovčar Banja kulturno istorijski spomenici i nasledje
Ovčarsko-Kablarska klisura je zaštićena zakonom kao predeo izuzetnih odlika i kao prirodno dobro prve kategorije. Predstavlja predeo izvanredne pejsažne raznolikosti, lepote i atraktivnosti. Ovčarsko-Kablarska klisura je značajna kulturno-istorijska celina sa srednjovekovnim manastirima, područje raznovrsne flore i faune i osobeni spomenik geo-nasleđa, odnosno značajan primer međudejstva geoloških, geomorfoloških i hidroloških procesa. Na šumovitim planinama Ovčar i Kablar postoje oboležene staze za planinarenje i alpinizam. Na veštačkom jezeru “Međuvršje” na Zapadnoj Moravi postoji “staza za sportski ribolov”, duga 800 m, a kupališna sezona traje od maja do septembra. U Ovčar Banji se tokom leta organizuju kulturne i sportske manifestacije, od kojih je najpoznatija “Plivački mataron Ovčarsko-kablarska klisura”. Nastavi sa čitanjem Ovčar Banja Srbija
Novopazarska Banja se nalazi u južnoj Srbiji na dva i po kilometra severoistočno od Novog Pazara – na 504 m nadmorske visine.
Novopazarska Banja lekoviti faktori lečenje
Banja ima više izvora vode koja je po hemijskom sastavu sumporovito kisela hiperterme (50o – 52o). U terapijske svrhe koristi se kupanjem. Na osnovu dobijenih rezultata ispitivanja kako terenskih tako i kompletnih fizičko- hemijskih analiza, zaključuje se da ispitivana mineralna voda iz Novopazarske banje pripada kategoriji natrijum-hidrokarbonatnih sulfidnih hipertermi. Nosilac zdravstvene funkcije je Zavod koji raspolaže najsavremeni-jom opremom i brojnim stručnim kadrom, što ga svrstava među vodeće rehabilitacione centre u Srbiji. Program lečenja i reha-bilitacije pacijenata u Zavodu obuhvata kompleks balneo-fizio-medikamentnih procedura. Zgrada Zavoda i staro tursko kupa-tilo, sa restoranom i sobama za smeštaj , nalaze se u parku koji se prostire na oko 4.000 hektara.
Novopazarska Banja rekreacija i odmor
Osim lečilišne, banja ima i rekrea-tivnu i izletničku funkciju; s obzirom na dobro opremljene sportske terene i šumsko okruženje (smeštena je u podgorini planine Rogozne – 1514m) i na nadmorsku visinu, ima karakter i klimatskog lečilišta. Blizina Novog Pazara, sa okolinom bogatom kulturno-istorijskim spo-menicima iz mnogih epoha, čini boravak u banji nezaboravnim: veliki broj džamija starih nekoliko vekova, Petrova crkva (9. vek), manastiri – Đurđevi Stupovi (12. vek), Sopoćani (13. vek). Nedaleko od banje je i vrelo Raške, okolne šume bogate su raznovrsnom divljači, a reka ribom. U blizini su i izletišta Vrbnik i Rajčinovića banja (12 km), u podnožju ogranaka Golije.